Zeilen op het Balaton
|

Vitorlázás a Balatonon

Kicsit keresgélni kellett – az interneten könnyen találni olyan bérbeadó cégeket, akik szívesen kiadják 10 fős vitorlásjukat 3000 euróért egy hétre, és néhány helyet is, ahol szörfdeszkát lehet bérelni, de egy két személyes hajót egy napos vitorlázáshoz nehezebb volt találni. Végül néhány héttel ezelőtti kerékpártúránk hozott megoldást: véletlenül elhaladtunk egy hirdetőtábla mellett, felírtuk a címet és felvettük a kapcsolatot. És igen, ez a cég 22-46 lábas vitorlásokat kínál fél napra, egy napra vagy hosszabb időre, érdekes áron. A bérbeadó cég nem közel van hozzánk, körülbelül fél órányi autóútra, de Mechelenhez képest, ahonnan Zeelandba vagy Nieuwpoortba kellett volna mennünk, ez mégis nagy különbség.

Zeilboot Maya

Kibéreltük a „Maya” nevű hajót, egy Scholtz 22 vitorlást, amely 4 fő befogadására alkalmas. Megérkezéskor, mint általában, amikor először érkezik az ember egy új kikötőbe, egy kicsit keresgélni kellett, hogy megtaláljuk a megfelelő személyt és a megfelelő hajót, de végül mégis a fedélzeten találtuk magunkat. Egy rövid bemutatkozás és néhány információ a hajóról és a közeli kikötőkről után elhagytuk a kikötőt. Először egy kis körre indultunk a tulajdonossal a fedélzeten, majd visszavittük őt a kikötőbe, és magunk hajóztunk ki.

Az időjárás tökéletes volt. Jó szél fújt, 2-3 Beaufort, ragyogó nap sütött a gyönyörű kék, nyugodtan hullámzó Balaton felett. És ezen a napon (bevallom, egy hétköznap a főszezonon kívül nem a legforgalmasabb időszak) különösen csendes volt a víz. Nem mintha mi lettünk volna az egyetlen hajó a vízen, de a Balaton olyan nagy, hogy szerintem egy pillanatig sem voltunk közelebb más hajóhoz, mint úgy egy kilométer. Ez teljesen más volt, mint a korábbi tapasztalataink a Veerse Meer-en vagy a Grevelingen-en. Néhány komp és egy körutazó hajó kivételével nincs más hajóforgalom.

Pár órát vitorláztunk. Ezúttal nem volt konkrét célunk, csak megismerni a hajót és a különböző falvakat a vízből. Már másfél éve nem vitorláztunk, így egy kicsit újra kellett szoknunk. Néhányszor fordultunk, néhányszor gyertya vitorláztunk, egy kicsit szélirányban, egy kicsit széllel – és máris ideje volt visszatérni a kikötőbe.

Ez az élmény mindenképpen megismételhető. Legközelebb talán egy másik kikötőbe megyünk, vagy egy napos kirándulásra Tihanyba. Jó, hogy lehet fél napot otthon dolgozni, és fél napot vitorlázni. Ezen a hajón egy vagy két vendéget is elvihetünk egy egynapos kirándulásra – elvileg akár négyen is aludhatnánk rajta, de az már nagyon intim lenne. Következtetés: idén többször is vitorlázni fogunk, és ha szeretnél velünk jönni, csak szólj!

Vitorlázás

Similar Posts

  • Őszi köd

    A november Magyarországon is szürke hónap. Még mindig kevés eső, de rendszeresen sűrű köd. Mazy még mindig olyan hibátlanul kapja el a labdákat, mint mindig, és a szarvasok fantomként jártak a kert mögött: túrázni itt amúgy is érdemes minden évszakban. Miután 10 napig 12 fokban dideregtünk a házban, most szerencsére csak a radiátort tudjuk felkapcsolni….

  • Az egyik legjobb ország a távmunkára

    A Visaguide egy olyan weboldal, ahol mindenféle információt megtalálhat a világ összes országának vízumkövetelményeiről. Emellett rendszeresen publikálnak olyan cikkeket és tanulmányokat, amelyek a nemzetközi utazásra vágyók számára relevánsak. Nemrégiben például azt kutatták, hogy melyek valójában a legjobb országok a „digitális nomádok” – vagyis azok az emberek, akik online dolgoznak, bárhol is tartózkodjanak éppen. Az öt…

  • Karácsonyi vásár Budapesten

    Egyes listák szerint a budapesti karácsonyi vásár a legszebb Európában. Így természetesen el kellett mennünk, hogy a saját szemünkkel is megnézzük….. Először is, „a” budapesti karácsonyi vásár nem létezik. Van egy karácsonyi vásár a Szent István Bazilika mellett, van egy a Deák téren, van egy a Vörösmarty téren, … A jó hír: ez a 3…

  • Bátorkő vára

    Várpalota környékén, a Bakony-hegység közelében gyönyörű, jól karbantartott túra- és kerékpárutak találhatók, amelyek ideálisak az áprilisi és októberi túrákhoz. A Mapy alkalmazással az útvonalakat könnyebb megtalálni, mint a Google Maps segítségével. Kedvelt túra a Bátorkő vára romjaihoz vezető 10 km-es túra a „piros keresztek” ösvényen, majd a „piros vonalak” kerékpárúton vissza. A vadonban olyan növények nőnek itt, mint a kék írisz, a vinka és a vadfokhagyma, amelyek erős illatot árasztanak.